Cookie Consent by Free Privacy Policy website
We have a proposal, come and tune it with us

Co s Miladou a okolím? Rozhodne soutěž krajinářů a architektů

category: Press
published: 9. 6. 2020

Obrovská příměstská rekreační oblast, nabízející lidem z regionu spoustu pracovních příležitostí. Tou se má v horizontu příštích let nebo desetiletí stát jezero Milada, které vzniklo zatopením bývalého chabařovického lomu. Lákat má ideálně nejen lidi z Ústecka a Teplicka, ale i turisty z celé země, možná i ze zahraničí.

Nahrává tomu fakt, že jde o rozlehlou vodní plochu skoro tak velkou jako vyhlášený „Mácháč“. Je ale ztracená v chaotické industriální zóně mezi krajskou metropolí a Teplicemi a co by kamenem dohodil od sociálně vyloučené trmické lokality. Palivový kombinát Ústí (PKÚ), který tu dřív těžil uhlí a pak chabařovický lom rekultivoval, teď vyzývá odborníky, aby tento oříšek rozlouskli.

Co po rekultivaci?
Státní podnik vyhlásil soutěž přímo na břehu Milady včera. Jeho ředitel Walter Fiedler připomněl, že území si prošlo etapou těžby uhlí i rekultivace. „A dnes zahajujeme třetí, doufám poslední etapu. Ta by měla jezero předat lidem. A měla by určit, jak se toto území bude nadále rozvíjet při zohlednění všech zájmů. Jsem mimořádně zvědavý na to, jak se s tím vypořádají účastníci soutěže,“ řekl Fiedler. Jak dodal jeho náměstek Petr Kubiš, zadání v kombinátu zpracovávali velice intenzivně od konce roku 2019. „Situace byla nesmírně ztížená událostmi z posledních měsíců, ztěžovaly komunikaci, ale nakonec se to podařilo,“ odkázal Kubiš i na koronakrizi.

Soutěž pro PKÚ dělá na klíč pražská společnost ONplan, a to podle regulí České komory architektů. Jízdní řád klání představila Karolína Koupalová z ONplan. „Do 31. července mají soutěžní týmy podat žádost o účast. Porota se sejde během srpna. Vybere 6 soutěžících, kteří předloží návrh v prvním kole. Do konce listopadu odevzdají návrhy, porota vybere tři nejlepší. Ty už budou podrobně dopracovány do 26. března 2021 a porota vybere vítěze. Takže zhruba za rok se možná zase tady sejdeme a uvidíte koncept a strategii budoucího rozvoje Milady,“ popsala Koupalová v pondělí novinářům shromážděným na miladské pláži.

modified: 13. 7. 2020
 
 
Sdílej přátelům